Diodes Incorporated DMTH6009LK3-13
Part No.:
DMTH6009LK3-13
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMTH6009LK3-13.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 14.2A/59A TO252
Package/Case:
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
14.2A (Ta), 59A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
33.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1925 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.2W (Ta), 60W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-252-3
1. How to order DMTH6009LK3-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMTH6009LK3-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMTH6009LK3-13?
Image DMTH6009LK3-13 DMTH6009LK3Q-13
Part Number DMTH6009LK3-13 DMTH6009LK3Q-13
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14.2A (Ta), 59A (Tc) 14.2A (Ta), 59A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 13.5A, 10V 10mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33.5 nC @ 10 V 33.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1925 pF @ 30 V 1925 pF @ 30 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 60W (Tc) 3.2W (Ta), 60W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)