IXYS DNA40U2200GU
Part No.:
DNA40U2200GU
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
5-SIP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDNA40U2200GU.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 2.2KV 40A GUFP
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
5-SIP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
2.2 kV
Current - Average Rectified (Io):
40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.28 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 2200 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
GUFP
1. How to order DNA40U2200GU on DeepFinds Electronics?
3. Are the DNA40U2200GU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DNA40U2200GU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DNA40U2200GU.
Image DNA40U2200GU
Part Number DNA40U2200GU
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case 5-SIP
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 2.2 kV
Current - Average Rectified (Io) 40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.28 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 2200 V
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)