Panduit Corp DNG14-250FB-3K
Part No.:
DNG14-250FB-3K
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDNG14-250FB-3K.pdf
Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
ReelSmart™ Supra-Grip™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Terminal Type:
Standard
Gender:
Female
Tab Width:
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:
0.032" (0.81mm)
Tab Length:
Length - Overall:
0.930" (23.62mm)
Termination:
Crimp
Wire Gauge:
14-16 AWG
Insulation:
Fully Insulated
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Features:
Butted Seam
Color:
Blue
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Tin
1. How to order DNG14-250FB-3K on DeepFinds Electronics?
3. Are the DNG14-250FB-3K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DNG14-250FB-3K?
Image DNG14-250FB-3K DNG14-250FB-L DNG14-250FB-M DNG14-188FB-3K DNG14-187FB-3K
Part Number DNG14-250FB-3K DNG14-250FB-L DNG14-250FB-M DNG14-188FB-3K DNG14-187FB-3K
Manufacturer Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp
Series ReelSmart™ Supra-Grip™ SUPRA-GRIP™ SUPRA-GRIP™ ReelSmart™ Supra-Grip™ ReelSmart™ Supra-Grip™
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Active Obsolete Obsolete
Terminal Type Standard Standard Standard Standard Standard
Gender Female Female Female Female Female
Tab Width 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.187" (4.75mm) 0.187" (4.75mm)
Tab Thickness 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm) 0.020" (0.51mm) 0.032" (0.81mm)
Tab Length - - - - -
Length - Overall 0.930" (23.62mm) 0.930" (23.62mm) 0.930" (23.62mm) 0.890" (22.61mm) 0.890" (22.61mm)