Sensata-Crydom DP4R60D20B5
Part No.:
DP4R60D20B5
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Contactors (Solid State)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDP4R60D20B5.pdf
Description:
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
DP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Load Current:
20 A
Voltage - Input:
4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load:
1 ~ 48V
Termination Style:
Screw Terminal
1. How to order DP4R60D20B5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DP4R60D20B5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DP4R60D20B5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DP4R60D20B5.
Image DP4R60D20B5
Part Number DP4R60D20B5
Manufacturer Sensata-Crydom
Series DP
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type DC
Load Current 20 A
Voltage - Input 4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load 1 ~ 48V