Sensata-Crydom DP4R60E40B2
Part No.:
DP4R60E40B2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDP4R60E40B2.pdf
Description:
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 32V
Load Current:
40 A
Voltage - Input:
18 ~ 32VDC
Voltage - Load:
1 ~ 48V
Termination Style:
Screw Terminal
1. How to order DP4R60E40B2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DP4R60E40B2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DP4R60E40B2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DP4R60E40B2.
Image DP4R60E40B2
Part Number DP4R60E40B2
Manufacturer Sensata-Crydom
Series DP
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type DC
Load Current 40 A
Voltage - Input 18 ~ 32VDC
Voltage - Load 1 ~ 48V