Sensata-Crydom DP4RSC60D20B
Part No.:
DP4RSC60D20B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDP4RSC60D20B.pdf
Description:
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V
Load Current:
20 A
Voltage - Input:
4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load:
1 ~ 48V
Termination Style:
Screw Terminal
1. How to order DP4RSC60D20B on DeepFinds Electronics?
3. Are the DP4RSC60D20B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DP4RSC60D20B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DP4RSC60D20B.
Image DP4RSC60D20B DP4RSC60D20B2 DP4RSC60D20B5 DP4RSC60D20B8
Part Number DP4RSC60D20B DP4RSC60D20B2 DP4RSC60D20B5 DP4RSC60D20B8
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Series DP DP DP DP
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Output Type DC DC DC DC
Load Current 20 A 20 A 20 A 20 A
Voltage - Input 4.5 ~ 15VDC 4.5 ~ 15VDC 4.5 ~ 15VDC 4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load 1 ~ 48V 1 ~ 48V 1 ~ 48V 1 ~ 48V