Sensata-Crydom DP4RSC60D60B2
Part No.:
DP4RSC60D60B2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDP4RSC60D60B2.pdf
Description:
RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 15V
Load Current:
60 A
Voltage - Input:
4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load:
1 ~ 48V
Termination Style:
Screw Terminal
1. How to order DP4RSC60D60B2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DP4RSC60D60B2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DP4RSC60D60B2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DP4RSC60D60B2.
Image DP4RSC60D60B2
Part Number DP4RSC60D60B2
Manufacturer Sensata-Crydom
Series DP
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type DC
Load Current 60 A
Voltage - Input 4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load 1 ~ 48V