IXYS DPG60C400HB
Part No.:
DPG60C400HB
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDPG60C400HB.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 400V 30A TO-247AD
Shipping
Inventory:185
Manufacturer:
IXYS
Series:
HiPerFRED™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.41 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order DPG60C400HB on DeepFinds Electronics?
3. Are the DPG60C400HB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DPG60C400HB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DPG60C400HB.
Image DPG60C400HB
Part Number DPG60C400HB
Manufacturer IXYS
Series HiPerFRED™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.41 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C