Microchip Technology DSB1A50/TR
Part No.:
DSB1A50/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE SCHOTTKY REV 50V 1A DO41
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:
1. How to order DSB1A50/TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the DSB1A50/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSB1A50/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DSB1A50/TR.
7.How to contact us to get technical supports, such as DSB1A50/TR pin diagram, DSB1A50/TR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DSB1A50 DSB1A50/TR
Part Number DSB1A50 DSB1A50/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V 50 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 1 A 600 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 50 V 100 µA @ 50 V