IXYS DSEI12-12AZ-TUB
Part No.:
DSEI12-12AZ-TUB
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDSEI12-12AZ-TUB.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 11A TO263HV
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
11A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.6 V @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
6pF @ 600V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263HV
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
1. How to order DSEI12-12AZ-TUB on DeepFinds Electronics?
3. Are the DSEI12-12AZ-TUB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSEI12-12AZ-TUB?
Image DSEI12-12A DSEI120-06A DSEI12-06A DSEI12-12AZ-TUB DSEI120-12AZ-TUB
Part Number DSEI12-12A DSEI120-06A DSEI12-06A DSEI12-12AZ-TUB DSEI120-12AZ-TUB
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - FRED - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 600 V 600 V 1200 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 11A 77A 14A 11A 109A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.6 V @ 12 A 1.3 V @ 70 A 1.7 V @ 16 A 2.6 V @ 12 A 1.8 V @ 70 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 70 ns 50 ns 50 ns 50 ns 60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 1200 V 3 mA @ 600 V 50 µA @ 600 V 250 µA @ 1200 V 3 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F - - - 6pF @ 600V, 1MHz -