IXYS DSEI60-06A
Part No.:
DSEI60-06A
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDSEI60-06A.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 70 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
1. How to order DSEI60-06A on DeepFinds Electronics?
3. Are the DSEI60-06A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSEI60-06A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DSEI60-06A.
7.How to contact us to get technical supports, such as DSEI60-06A pin diagram, DSEI60-06A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DSEI60-02A DSEI60-12A DSEI60-10A DSEI60-06A
Part Number DSEI60-02A DSEI60-12A DSEI60-10A DSEI60-06A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 1200 V 1000 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 69A 52A 60A 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.08 V @ 60 A 2.55 V @ 60 A 2.3 V @ 60 A 1.8 V @ 70 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns 60 ns 50 ns 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 200 V 2.2 mA @ 1200 V 3 mA @ 1000 V 200 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C