IXYS DSI2X55-12A
Part No.:
DSI2X55-12A
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDSI2X55-12A.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1200V 56A SOT227B
Shipping
Inventory:291
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
56A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 60 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227B
1. How to order DSI2X55-12A on DeepFinds Electronics?
3. Are the DSI2X55-12A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSI2X55-12A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DSI2X55-12A.
Image DSI2X55-12A DSI2X55-16A
Part Number DSI2X55-12A DSI2X55-16A
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 2 Independent 2 Independent
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 56A 56A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 60 A 1.2 V @ 60 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 1200 V 300 µA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C