IXYS DSI30-12AS-TRL
Part No.:
DSI30-12AS-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDSI30-12AS-TRL.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO263AA
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.29 V @ 30 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 400V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AA
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order DSI30-12AS-TRL on DeepFinds Electronics?
3. Are the DSI30-12AS-TRL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSI30-12AS-TRL?
Image DSI30-12AS-TRL DSI30-08A DSI30-16AS-TUB DSI30-16AS-TRL DSI30-08AS-TRL
Part Number DSI30-12AS-TRL DSI30-08A DSI30-16AS-TUB DSI30-16AS-TRL DSI30-08AS-TRL
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 800 V 1600 V 1600 V 800 V
Current - Average Rectified (Io) 30A 30A 30A 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.29 V @ 30 A 1.29 V @ 30 A 1.29 V @ 30 A 1.29 V @ 30 A 1.29 V @ 30 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 1200 V 40 µA @ 800 V 40 µA @ 1600 V 40 µA @ 1600 V 40 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F 10pF @ 400V, 1MHz 10pF @ 400V, 1MHz 10pF @ 400V, 1MHz 10pF @ 400V, 1MHz 10pF @ 400V, 1MHz