Diodes Incorporated DSS30101L-7
Part No.:
DSS30101L-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDSS30101L-7.pdf
Description:
TRANS NPN 30V 1A SOT-23-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
200mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
300 @ 500mA, 5V
Power - Max:
600 mW
Frequency - Transition:
250MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order DSS30101L-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DSS30101L-7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSS30101L-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DSS30101L-7.
Image DSS30101L-7
Part Number DSS30101L-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 200mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 500mA, 5V
Power - Max 600 mW
Frequency - Transition 250MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)