Diodes Incorporated DSS60601MZ4-13
Part No.:
DSS60601MZ4-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDSS60601MZ4-13.pdf
Description:
TRANS NPN 60V 6A SOT-223-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
6 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
60 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 600mA, 6A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 1A, 2V
Power - Max:
1.2 W
Frequency - Transition:
100MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-223-3
1. How to order DSS60601MZ4-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DSS60601MZ4-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSS60601MZ4-13?
Image DSS60601MZ4-13 DSS60601MZ4Q-13
Part Number DSS60601MZ4-13 DSS60601MZ4Q-13
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-261-4, TO-261AA TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Transistor Type NPN PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 6 A 700 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60 V 120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 600mA, 6A 360mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 1A, 2V 120 @ 100mA, 5V
Power - Max 1.2 W 500 mW
Frequency - Transition 100MHz 300MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) 150°C (TJ)