STMicroelectronics DTV1500SDFP
Part No.:
DTV1500SDFP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDTV1500SDFP.pdf
Description:
DIODE GP 1.5KV 6A TO220FPAC
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1500 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 6 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1500 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order DTV1500SDFP on DeepFinds Electronics?
3. Are the DTV1500SDFP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DTV1500SDFP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DTV1500SDFP.
Image DTV1500SDFP
Part Number DTV1500SDFP
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1500 V
Current - Average Rectified (Io) 6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75 V @ 6 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 1 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1500 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)