Vishay General Semiconductor - Diodes Division DZ23C10-G3-18
Part No.:
DZ23C10-G3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Zener Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDZ23C10-G3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
DZ23-G
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order DZ23C10-G3-18 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DZ23C10-G3-18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DZ23C10-G3-18?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DZ23C10-G3-18.
Image DZ23C10-E3-08 DZ23C10-E3-18 DZ23C10-G3-08 DZ23C10-G3-18 DZ23C10-HE3_A-08
Part Number DZ23C10-E3-08 DZ23C10-E3-18 DZ23C10-G3-08 DZ23C10-G3-18 DZ23C10-HE3_A-08
Series DZ23 DZ23 DZ23-G DZ23-G DZ23
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V 10 V 10 V 10 V 10 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 5.2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 7.5 V 100 nA @ 7.5 V 100 nA @ 7.5 V 100 nA @ 7.5 V 100 nA @ 7.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C (TJ)