Diodes Incorporated DZ23C16-7-F
Part No.:
DZ23C16-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Zener Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDZ23C16-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT23-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order DZ23C16-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the DZ23C16-7-F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DZ23C16-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DZ23C16-7-F.
Image DZ23C16-7-F DZ23C16-7
Part Number DZ23C16-7-F DZ23C16-7
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued
Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V 16 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 40 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C