Vishay DZ23C2V2-HE3_A-08
Part No.:
DZ23C2V2-HE3_A-08
Manufacturer:
Vishay
Description:
ZENER DIODE SOT23
Manufacturer:
Vishay
Series:
DZ23
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
120 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order DZ23C2V2-HE3_A-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DZ23C2V2-HE3_A-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DZ23C2V2-HE3_A-08?
Image DZ23C2V2-G3-08 DZ23C2V2-HE3_A-08
Part Number DZ23C2V2-G3-08 DZ23C2V2-HE3_A-08
Manufacturer Vishay Vishay
Series DZ23-G DZ23
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.2 V 2.2 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 120 Ohms 120 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1 V 100 µA @ 1 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)