Infineon Technologies DZ3600S17K3B2NOSA1
Part No.:
DZ3600S17K3B2NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDZ3600S17K3B2NOSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1700V AIHM190-1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Diode Configuration:
3 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.2 V @ 3600 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
A-IHM190-1
1. How to order DZ3600S17K3B2NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DZ3600S17K3B2NOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DZ3600S17K3B2NOSA1?
Image DZ3600S17K3B2NOSA1
Part Number DZ3600S17K3B2NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Not For New Designs
Diode Configuration 3 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1700 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2 V @ 3600 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C