Infineon Technologies DZ600N14KHPSA1
Part No.:
DZ600N14KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDZ600N14KHPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.4KV 735A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1400 V
Current - Average Rectified (Io):
735A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 2200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 mA @ 1400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
1. How to order DZ600N14KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DZ600N14KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DZ600N14KHPSA1?
Image DZ600N14KHPSA1
Part Number DZ600N14KHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1400 V
Current - Average Rectified (Io) 735A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 2200 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 mA @ 1400 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package Module
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C