Infineon Technologies DZ950N36KHPSA1
Part No.:
DZ950N36KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDZ950N36KHPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 3.6KV 950A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
3600 V
Current - Average Rectified (Io):
950A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.78 V @ 3000 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 mA @ 3600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
1. How to order DZ950N36KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DZ950N36KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DZ950N36KHPSA1?
Image DZ950N36KHPSA1
Part Number DZ950N36KHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 3600 V
Current - Average Rectified (Io) 950A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.78 V @ 3000 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 mA @ 3600 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package Module
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C