Sullins Connector Solutions EBC49HETI
Part No.:
EBC49HETI
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 49POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
49
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Cantilever
Color:
Flange Feature:
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order EBC49HETI on DeepFinds Electronics?
3. Are the EBC49HETI price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EBC49HETI?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EBC49HETI.
7.How to contact us to get technical supports, such as EBC49HETI pin diagram, EBC49HETI datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EBC49HETI
Part Number EBC49HETI
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 49
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature -65°C ~ 125°C