Eaton - Electronics Division EDC10-40-T
Part No.:
EDC10-40-T
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDC10-40-T.pdf
Description:
FUSE EV 40A 500VAC/DC T TERM
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EDC10
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
40A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
3kA AC, 10kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.362" L (10.30mm x 34.60mm)
Grade:
Qualification:
1. How to order EDC10-40-T on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDC10-40-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDC10-40-T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDC10-40-T.
7.How to contact us to get technical supports, such as EDC10-40-T pin diagram, EDC10-40-T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EDC10-60-PCB EDC10-40-PCB EDC10-40-T EDC10-30-PCB EDC10-50-T
Part Number EDC10-60-PCB EDC10-40-PCB EDC10-40-T EDC10-30-PCB EDC10-50-T
Series EDC10 EDC10 EDC10 EDC10 EDC10
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Bolt Mount Through Hole Bolt Mount
Fuse Type Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge
Current Rating (Amps) 60A 40A 40A 30A 50A
Voltage Rating - AC 500 VAC 500 VAC 500 VAC 500 VAC 500 VAC
Voltage Rating - DC 500 VDC 500 VDC 500 VDC 500 VDC 500 VDC
Response Time - - - - -
Features - - - - -
Class - - - - -
Approval Agency cURus cURus cURus cURus cURus
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Size / Dimension 0.484" Dia x 1.315" L (12.30mm x 33.40mm) 0.484" Dia x 1.315" L (12.30mm x 33.40mm) 0.406" Dia x 1.362" L (10.30mm x 34.60mm) 0.484" Dia x 1.315" L (12.30mm x 33.40mm) 0.406" Dia x 1.362" L (10.30mm x 34.60mm)