Cornell Dubilier Knowles EDC473Z5R5C
Part No.:
EDC473Z5R5C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDC473Z5R5C.pdf
Description:
0.047F, 5.5V
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
EDC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 mF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
120Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 70°C
Termination:
PC Pins
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Can
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order EDC473Z5R5C on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDC473Z5R5C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDC473Z5R5C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDC473Z5R5C.
Image EDC473Z5R5C
Part Number EDC473Z5R5C
Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
Series EDC
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 47 mF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 120Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C