Rohm Semiconductor EDZCTE616.8B
Part No.:
EDZCTE616.8B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZCTE616.8B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 150MW EMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMD2
1. How to order EDZCTE616.8B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZCTE616.8B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZCTE616.8B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZCTE616.8B.
Image EDZCTE616.8B
Part Number EDZCTE616.8B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Tolerance ±2%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 3.5 V