Rohm Semiconductor EDZTE614.7B
Part No.:
EDZTE614.7B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZTE614.7B.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 150MW EMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMD2
1. How to order EDZTE614.7B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZTE614.7B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZTE614.7B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZTE614.7B.
Image EDZTE614.3B EDZTE614.7B
Part Number EDZTE614.3B EDZTE614.7B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V 4.7 V
Tolerance ±3% ±2%
Power - Max 150 mW 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 2 µA @ 1 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C