Rohm Semiconductor EDZTE615.6B
Part No.:
EDZTE615.6B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZTE615.6B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 150MW EMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZTE615.6B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZTE615.6B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZTE615.6B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZTE615.6B.
Image EDZTE615.1B EDZTE615.6B
Part Number EDZTE615.1B EDZTE615.6B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.6 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 150 mW 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1.5 V 1 µA @ 2.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C