Rohm Semiconductor EDZTE616.2B
Part No.:
EDZTE616.2B
Description:
DIODE ZENER 6.2V 150MW EMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZTE616.2B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZTE616.2B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZTE616.2B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZTE616.2B.
Image EDZTE616.2B EDZTE616.8B
Part Number EDZTE616.2B EDZTE616.8B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.8 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 150 mW 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 3 V 500 nA @ 3.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C