Rohm Semiconductor EDZTE617.5B
Part No.:
EDZTE617.5B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZTE617.5B.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 150MW EMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZTE617.5B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZTE617.5B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZTE617.5B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZTE617.5B.
Image EDZTE617.5B
Part Number EDZTE617.5B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Tolerance ±2%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 4 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C