Rohm Semiconductor EDZTE618.2B
Part No.:
EDZTE618.2B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZTE618.2B.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 150MW EMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZTE618.2B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZTE618.2B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZTE618.2B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZTE618.2B.
Image EDZTE618.2B
Part Number EDZTE618.2B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Tolerance ±2%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C