Rohm Semiconductor EDZVFHT2R15B
Part No.:
EDZVFHT2R15B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVFHT2R15B.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 150MW EMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±2.13%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
42 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMD2
1. How to order EDZVFHT2R15B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVFHT2R15B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVFHT2R15B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVFHT2R15B.
Image EDZVFHT2R15B
Part Number EDZVFHT2R15B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Tolerance ±2.13%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 42 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 11 V
Operating Temperature 150°C (TJ)