Rohm Semiconductor EDZVFHT2R24B
Part No.:
EDZVFHT2R24B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVFHT2R24B.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 150MW EMD2
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±2.21%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
120 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 19 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
EMD2
1. How to order EDZVFHT2R24B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVFHT2R24B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVFHT2R24B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVFHT2R24B.
Image EDZVFHT2R24B
Part Number EDZVFHT2R24B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Tolerance ±2.21%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 120 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 19 V
Operating Temperature 150°C (TJ)