Rohm Semiconductor EDZVFHT2R7.5B
Part No.:
EDZVFHT2R7.5B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVFHT2R7.5B.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 150MW EMD2
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2.13%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
EMD2
1. How to order EDZVFHT2R7.5B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVFHT2R7.5B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVFHT2R7.5B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVFHT2R7.5B.
Image EDZVFHT2R7.5B
Part Number EDZVFHT2R7.5B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Tolerance ±2.13%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 4 V
Operating Temperature 150°C (TJ)