Rohm Semiconductor EDZVT2R10B
Part No.:
EDZVT2R10B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVT2R10B.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 150MW EMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
EDZV
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMD2
1. How to order EDZVT2R10B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVT2R10B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVT2R10B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVT2R10B.
7.How to contact us to get technical supports, such as EDZVT2R10B pin diagram, EDZVT2R10B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EDZVT2R10B
Part Number EDZVT2R10B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series EDZV
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Tolerance -
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 7 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C