Rohm Semiconductor EDZVT2R27B
Part No.:
EDZVT2R27B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVT2R27B.pdf
Description:
DIODE ZENER 27V 150MW EMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 21 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZVT2R27B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVT2R27B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVT2R27B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVT2R27B.
7.How to contact us to get technical supports, such as EDZVT2R27B pin diagram, EDZVT2R27B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EDZVT2R27B
Part Number EDZVT2R27B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series EDZV
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V
Tolerance ±2%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 21 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C