Rohm Semiconductor EDZVT2R33B
Part No.:
EDZVT2R33B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVT2R33B.pdf
Description:
DIODE ZENER 33V 150MW EMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
33 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
250 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 25 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZVT2R33B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVT2R33B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVT2R33B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVT2R33B.
7.How to contact us to get technical supports, such as EDZVT2R33B pin diagram, EDZVT2R33B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EDZVT2R33B
Part Number EDZVT2R33B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series EDZV
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
Tolerance ±2%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 250 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 25 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C