Rohm Semiconductor EDZVT2R4.3B
Part No.:
EDZVT2R4.3B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVT2R4.3B.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 150MW EMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZVT2R4.3B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVT2R4.3B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVT2R4.3B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVT2R4.3B.
Image EDZVT2R4.7B EDZVT2R4.3B
Part Number EDZVT2R4.7B EDZVT2R4.3B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series EDZV EDZV
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V 4.3 V
Tolerance ±2% ±3%
Power - Max 150 mW 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C