Rohm Semiconductor EDZVT2R5.6B
Part No.:
EDZVT2R5.6B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVT2R5.6B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 150MW EMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZVT2R5.6B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVT2R5.6B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVT2R5.6B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVT2R5.6B.
Image EDZVT2R5.6B EDZVT2R5.1B
Part Number EDZVT2R5.6B EDZVT2R5.1B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series EDZV EDZV
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V 5.1 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 150 mW 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 200 Ohms 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2.5 V 2 µA @ 1.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C