Rohm Semiconductor EDZVT2R9.1B
Part No.:
EDZVT2R9.1B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVT2R9.1B.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 150MW EMD2
Shipping
Inventory:920
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
EMD2
1. How to order EDZVT2R9.1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVT2R9.1B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVT2R9.1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVT2R9.1B.
Image EDZVT2R9.1B
Part Number EDZVT2R9.1B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series EDZV
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Tolerance ±2%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C