TE Connectivity Passive Product ER1739KJL
Part No.:
ER1739KJL
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsER1739KJL.pdf
Description:
RES 39K OHM 5% 14W AXIAL
Manufacturer:
Series:
ER, CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
39 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
14W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
0/ +60ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.315" Dia x 2.106" L (8.00mm x 53.50mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order ER1739KJL on DeepFinds Electronics?
3. Are the ER1739KJL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ER1739KJL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ER1739KJL.
7.How to contact us to get technical supports, such as ER1739KJL pin diagram, ER1739KJL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ER1739KJL
Part Number ER1739KJL
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series ER, CGS
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 39 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 14W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient 0/ +60ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.315" Dia x 2.106" L (8.00mm x 53.50mm)