TE Connectivity Passive Product ER5820KDT
Part No.:
ER5820KDT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsER5820KDT.pdf
Description:
RES 20K OHM 0.5% 7W AXIAL
Manufacturer:
Series:
ER, CGS
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
20 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
0/ +60ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.315" Dia x 0.874" L (8.00mm x 22.20mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order ER5820KDT on DeepFinds Electronics?
3. Are the ER5820KDT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ER5820KDT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ER5820KDT.
7.How to contact us to get technical supports, such as ER5820KDT pin diagram, ER5820KDT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ER5820KDT
Part Number ER5820KDT
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series ER, CGS
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Active
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient 0/ +60ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.874" L (8.00mm x 22.20mm)