Vishay Dale ERC651K1800BEEK500
Part No.:
ERC651K1800BEEK500
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsERC651K1800BEEK500.pdf
Description:
RES 1.18K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ERC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.18 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order ERC651K1800BEEK500 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ERC651K1800BEEK500 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ERC651K1800BEEK500?
Image ERC651K1800BEEK500
Part Number ERC651K1800BEEK500
Manufacturer Vishay Dale
Series ERC
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 1.18 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)