Cornell Dubilier Knowles ESRD2R2M16R
Part No.:
ESRD2R2M16R
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsESRD2R2M16R.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 2.2UF 20% 16V SMD
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
ESRD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymer
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
110mOhm
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
1 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order ESRD2R2M16R on DeepFinds Electronics?
3. Are the ESRD2R2M16R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ESRD2R2M16R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ESRD2R2M16R.
Image ESRD2R2M16R
Part Number ESRD2R2M16R
Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
Series ESRD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Polymer
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Features -
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)