Cornell Dubilier Knowles ESRH271M02B
Part No.:
ESRH271M02B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsESRH271M02B.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
ESRH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymer
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12mOhm
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
3 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order ESRH271M02B on DeepFinds Electronics?
3. Are the ESRH271M02B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ESRH271M02B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ESRH271M02B.
Image ESRH271M02B
Part Number ESRH271M02B
Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
Series ESRH
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Type Polymer
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)