Infineon Technologies ETD510N16P60HPSA1
Part No.:
ETD510N16P60HPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsETD510N16P60HPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1.6KV 700A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
515 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
15300A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 135°C (TC)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order ETD510N16P60HPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ETD510N16P60HPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ETD510N16P60HPSA1?
Image ETD510N16P60HPSA1
Part Number ETD510N16P60HPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 515 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 15300A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 135°C (TC)