Infineon Technologies ETD630N16P60HPSA1
Part No.:
ETD630N16P60HPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsETD630N16P60HPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1.6KV 700A MODULE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
635 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
19800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 135°C (TC)
Chassis Mount
1. How to order ETD630N16P60HPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ETD630N16P60HPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ETD630N16P60HPSA1?
Image ETD630N16P60HPSA1
Part Number ETD630N16P60HPSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 635 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 19800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 135°C (TC)