Infineon Technologies ETD630N18P60HPSA1
Part No.:
ETD630N18P60HPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsETD630N18P60HPSA1.pdf
Description:
60 MM THYRISTOR/DIODE MODULE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
628 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
16800A, 20000A
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
135°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order ETD630N18P60HPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ETD630N18P60HPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ETD630N18P60HPSA1?
Image ETD630N18P60HPSA1
Part Number ETD630N18P60HPSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 628 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 16800A, 20000A
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 135°C (TJ)