Infineon Technologies ETT540N22P60XPSA1
Part No.:
ETT540N22P60XPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsETT540N22P60XPSA1.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
542 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
16300A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 135°C (TC)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order ETT540N22P60XPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ETT540N22P60XPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ETT540N22P60XPSA1?
Image ETT540N22P60XPSA1
Part Number ETT540N22P60XPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 542 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 16300A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 135°C (TC)