Infineon Technologies ETT580N16P60XPSA1
Part No.:
ETT580N16P60XPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsETT580N16P60XPSA1.pdf
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
586 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
135°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order ETT580N16P60XPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ETT580N16P60XPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ETT580N16P60XPSA1?
Image ETT580N16P60XPSA1
Part Number ETT580N16P60XPSA1
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 586 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 135°C (TJ)